Přehled cen vodného a stočného 2014

Ve velké části měst a obcí se od 1. ledna 2014 zvyšovala cena vodného a stočného. V Semilech se už cena přiblížila k magické hranici 100 Kč za kubík. Aktuálně cena vody v Semilech dosahuje rekordní výše 95,80 Kč, což představuje 5,65% nárůst ceny oproti předešlému roku.

 

Jak k masivnímu nárůstu ceny vody došlo?

Ještě v roce 2010 byla cena vody v Semilech na únosných 69,77 Kč a nikdo do té doby nic podstatného s cenou vody ani s VHS neřešil. Zásadní zlom nastal v roce 2011, kdy tehdejší starosta Farský podepsal zcela novou smlouvu s VHS Turnov, která ve všech bodech nahradila doposud platnou smlouvu, podepsanou starostou z předchozího volebního období Fratiškem Mojžíšem. Smlouva s VHS Turnov, podepsaná starostou Mojžíšem, byla tedy platná včetně dodatků od 1.1.2005 do 1.1.2011.

Místo, aby se v nové smlouvě s VHS zohlednily všechny zásadní potřeby města a jejich obyvatel (udělal se nějaký audit), zejména k tvorbě ceny vodného a stočného, byla nová smlouva podepsána bez větších připomínek. Dokonce ani nebyly konkrétní připomínky k samotnému hlasovacímu mechanismu, díky kterému jsou Semily kdykoliv lehce přehlasovány. V podstatě na jakékoliv zdražení vody nemájí dnes zástupci města ve VHS skoro žádný vliv.

Od roku 2011 podpisem nové smlouvy začalo následné masivní zdražování ceny vody na Semilsku. V první fázi došlo v roce 2011 k navýšení o 2,3% na cenu 71,99 Kč. Po dokončení jedné z největších investičních akcí v kraji Čistá Jizera za téměř tři miliardy korun, došlo v roce 2012 dokonce k rekordnímu navýšení ceny vody za několik posledních let o 13%, a to na cenu 81,32 Kč.

V té době už lidé začali silně protestovat proti tak překotnému zdražování ceny vody. Kuriózní však bylo, že lidé si ani moc neuvědomovali, jak k takové situaci vlastně došlo a kdo za to celé nese odpovědnost. Exstarosta Farský, který novou smlouvu s VHS podepsal, bez jakýchkoliv protestů, tím prakticky všechny Semiláky do celého marasmu uvrtal. Teď říká, že za všechno může jeho předchůdce Mojžíš nebo Hejduk z VHS Turnov, podle toho jak se kdo zeptá.  

 

Aktuální stav

Dnes se cena vody vyšplhala už na cenu 95,80 Kč a patří mezi nejdražší v České republice. To vše se událo během necelých čtyř let a další nárůst cen město nemá moc šancí jak ovlivnit. Nově zvolení zástupci proto slibují, že s tím budou něco dělat, ale možnosti jsou minimální.

 

Tabulka vodného a stočného 2014 (v Kč/m2)

Vodárenská společnost - kraj - vodné (Kč) - stočné (Kč) - V+S (Kč) - nárůst (%)

Cena vodného a stočného 2014

Zdroj: Vodárenské společnosti, sdružení, obce

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.