Špatný projekt    PLÁNUJE SE

Doteky vody na Ostrově

Hospoda nesmí být centrem dění městského parku - pak už to není park. Seznam se s plánovanými novinkami na Ostrově, jak to vidí architekt, co je dobré a co naopak velmi špatné.

 

JAK PROSTOR VNÍMÁ ARCHITEKT

Místo, které všichni znají pod názvem Ostrov, by dle našeho názoru také jako ostrov mělo vypadat. K pocitu ostrova postačí vizuálně propojit pevninu s obklopující vodou. Propojení mnohdy spočívá jen v prokácení keřů a odstranění náletů. Člověk najednou ucítí nejen přítomnost vody, ale i její rozmanitost. Díky úpravám koryta k ní může sestoupit, posedět u ní, hrát si s ní, koupat se v ní.

Ostrov se stane místem, které v sobě absorbuje klidný park s volnou loukou, promenádou a piazzettami, ale i všemožné aktivity a atraktivita – plovárna s kioskem, brouzdaliště, sluneční louka, dětský hrací vodní svět, altán pro venkovní produkci, místo pro grilování.

Vznikne živé místo, kde se budou konat koncerty a vystoupení pod otevřeným nebem, kde si budou hrát děti, lidé se koupat nebo korzovat se psy, kde bude moci každý svobodně poležet, rozjímat, piknikovat.


CO NAVRHUJE ARCHITEKT

Plán úprav na Ostrově

 1. park na ostrově se staronovou cestní sítí s pocitem vody a ostrova na ostrově
 2. kultivovaná louka pro slunění a pikniky
 3. travnatý palouček ke koupání
 4. dřevěné koupací molo na špičce ostrova
 5. prostříhané spodní patro aleje a celková kultivace jednotlivých stromů, doplnění aleje
 6. zpřístupněný břeh v celé délce ostrova, očištění břehu na původní kamennou regulaci z 30. let, nové sestupy k vodě ve formě kamenných schodů
 7. prokácené skupiny stromů na solitéry, výsadba nových okrasných solitérů parkového charakteru
 8. piazzettka u vstupu na ostrov z mlatu s lavicemi a infotabulí
 9. piazzettka u zámku s posezením nad vodou z mlatu s lavicemi a infotabulí
 10. piazzettka s hudebním altánem, s kamennými schody do vody s výhledem na město a s přívozem bez obsluhy
 11. piazzettka s kioskem, plovárnou a lávkou do Bítouchovské ulice a do lesoparku
 12. hravý vodní svět ve vyčištěném korytu původního toku Jizery, klikatá cesta, nové brody po kamenech a stromech, přírodní hraní mezi stromy s břehy a s vodou
 13. oddělení ostrova od soukromých domů pomocí jednostranné aleje
 14. místa pro grilování
 15. parkování vč. nové aleje podél Bítouchovské ulice, odstranění garáží a vyčištění břehu
 16. nová lávka, navazující na historickou příjezdovou cestu, lávka propojí sportoviště se středem Semil
 17. mobilní lavice a kostky ze dřeva
 18. pročištěné okolí zámku, zámek se stává součástí ostrova

Co všechno je tedy špatné na plovárně s kioskem?Kiosek na špičce Ostrova


1. Hospoda nemůže být centrem dění městského parku

Předně je třeba si říct, že se jedná o městský park, kde se nepředpokládá, že centrem dění bude hospoda. Naopak se v parku počítá s altánky, volným sezením atd., ale nikdy ne s nějakým bistrem. To do centra dění v parku nepatří. 

 

2. Kiosek s občerstvením ano, ale v prostranství před zámkem

Další věc, která je tady postavená úplně na hlavu je samotné umístění stavby na Ostrově. Celý ten objekt na špičce Ostrova (lhostejno k jakému účelu slouží) jsou prakticky nové "garáže" umístěné přímo v nejexponovanější části městského parku. Jestli chce někdo zničit prostředí na špičce Ostrova, tak tímto způsobem se mu to 100% podaří.

Pokud se už počítá s nějakým kioskem a posezením např. s výhledem na park, potom se tady nabízí volné prostranství před zámkem, jako vstup do parku a ne že se kiosky budou stavět přímo v parku. 

 

3. Plovárna na Ostrově je nesmysl

Historicky v těchto místech kdysi nějaká plovárna byla, ale také zde ani nebyl žádný park, prostředí bylo úplně jiné. Pokud se tedy někdo ohlíží do minulosti, měl by na prvním místě vnímat věci v souvislostech. Dnes už pro takové věci není na Ostrově vhodné místo - je tam park. Je to jen ničení stávajícího na úkor minulosti.

 

4. Z městského parku by se stal kočkopes, něco jako "park kultury a oddechu JF"

Pokud by se tak stalo a v centru Ostrova se skutečně vystavělo nějaké bistro (navíc ještě s nepotřebnými převlékárnami), potom by tím městský park, jako takový, definitivně skončil. Možná by se tomu pak dalo říkat třeba "park kultury a oddechu JF", ale skutečnost, že lidé budou na Ostrov chodit popíjet, jako chodí na zahrádku do "kravína" (u stadionu), to zcela definitivně a nenávratně změní charakter Ostrova. Bude to všechno možné, jenom ne klasický městský park.

 

Oponentem pro každý takový projekt, by měl být městský architekt, ale bohužel ten v Semilech nefunguje jak má. Proto se tady snažím vypíchnout alespoň to, co by širší veřejnosti nemělo uniknout. Komu na semilském Ostrově záleží, podpoř alespoň petici za záchranu Ostrova. Nic víc se s tím zatím dělat nedá.

 

Více ve fotogalerii:

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.