Anketa plná šíleností

 

V semilské části participativního rozpočtu pro rok 2018 už druhým rokem nic neobvyklého.

Výsledky hlasování

Tak si to shrňme:

 

V kategorii nejšílenějších projektů, které nikdo nekonzultoval a úředník pouze zařadil podle "tabulek" do hlasování, se objevily letos tři naprosto šílené projekty.

4 hlasy - busta Stínového Aktivisty, mimorealitní nesmysl, který ani nepatří do kategorie investičních projektů, ale do kategorie umělecké performance.

6 hlasů - instalace 3D herních prvků ve městě, projekt ve stejné rovině, jako instalace sádrových trpaslíků.

76 hlasů - altán s udírnou na kraji města, v podstatě "soukromý" projekt u zástavby několika rodinných domů (obyvatel, kteří se na hlasování chytře domluvili), a jehož důležitost pro 8 472 obyvatel města si zatím neumí nikdo selským rozumem vysvětlit. Přesto bude altán s udírnou ve "vilové čtvrti" nejžádanější investiční akcí v participativní části rozpočtu pro rok 2018. Navíc jak je vidět, tak i v rozporu s územním plánem města, a tedy i v rozporu s přijatými pravidly participativního rozpočtu.

Stavba altánu v rozporu s ÚP

 

Své zastoupení má i kategorie zbytečných projektů, o které nikdo nestojí.

0 hlasů - doplnění sedmi laviček v Palackého sadech. Kromě toho, že pro lavičky nehlasoval ani sám předkladatel návrhu, je tady daleko pikantnější jiná věc. Radnice každý rok investuje horentní částky, díky dostupným dotacím, do zušlechťování Palackého sadů, dřevěné schody, vyhlídky pro turisty atd., ale jak vidět, tato nevyužívaná část města téměř nikoho nezajímá. Možná toto zjištění, vnese víc světla do milionových plánu radnice.

 

Pak je tu ještě kategorie tzv fans projektů, které s architekturou města zas až tolik nesouvisí, ale své místo na slunci určitě mají.

21 hlasů - pojízdné pódium pro kulturní akce má pro obyvatele města určitě větší význam, než "altán s udírnou". Bohužel, pokud radnice preferuje v nabídce pro hlasování "soukromé projekty" před projekty, které mají řádově násobný společenský dopad na kvalitu života ve městě, pak je všechno v participativním rozpočtu postavené na hlavu.

21 hlasů - rozšíření skate parku, asi nebude mít tak významný dopad na kvalitu života ve městě, ale jak vidět, oproti Palackým sadům je tady značný aktivní zájem.

 

Nakonec už zbývají jen klasické údržbářské projekty lokalit, které město nezvládá udržovat.

14 hlasů - rekonstrukce a prodloužení chodníku v Jatecké ulici, kde se opravdu chodit moc nedá.

13 hlasů - rekonstrukce chodníku v ulici Jana Žižky.

10 hlasů - zpevnění cesty na sídlišti Na Olešce

56 hlasů - rekonstrukce příjezdové komunikace k parkovišti před MŠ Luční, bude se realizovat v roce 2018.

71 hlasů - rekonstrukce chodníku v ulici Mikoláše Alše vč. veřejného osvětlení, bude se realizovat v roce 2018.

 

Závěrem

 

Z toho všeho plyne, že nejlepší by asi bylo, rozdělit participativní rozpočet na jednotlivé kategorie, v nichž budou nebo nebudou zařazovány jednotlivé projekty do hlasování. Nebo ještě jednodušeji, omezit vše jen na údržbářské projekty, kde lidé budou moci poslat návrh na rekonstrukci či úpravu konkrétní lokality a nic víc. Pokud se město nehodlá starat o kvalitní přípravu projektů, pak údržbářské projekty budou 100% jedinou schůdnou cestou, jak bez práce a ostudy realizovat participativní část rozpočtu.

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.