Ukradené Semily

 

Období 2006 - 2014 by se dalo nazvat obdobím hojnosti, které pro Semily skončilo obdobím dluhů. Prakticky všechna města a obce v letech 2008 - 2012 realizovala velký objem investičních akcí z EU fondů, které byly výjimečně dostupné jako nikdy předtím.

 

Ve všech městech ČR se plánovalo, žádalo o dotace z Evropské unie a Semily nebyly žádná výjímka. Některé obce tohle hektické období zvládly investovat bez dluhů a některé obce to doslova pohřbilo! Semily bohužel nepatřily mezi ty šťastné, ale naopak mezi ty nejvíce zadlužené.

 

Jak je vůbec možné zadlužit se v období hojnosti?

 

Pokud se na to někdo dívá jako fanoušek města, kde rostou nové chodníky, nové fasády, rekonstruuje se kino, náměstí, prezentují se nové a nové projekty, může se všechno zdát jako pohádka. Jenže nic není tak černobílé jak se zdá. Pokud se na to člověk dívá s kritickým nadhledem, musí si položit jednu zásadní otázku: "Za jakou cenu se to všechno děje?"

 

Každý projekt, který město připravuje, ať je to nový chodník, náměstí, kino nebo koupaliště, je placen z veřejných prostředků. Město Semily má nějaký rozpočet a ten umožňuje investovat do různých věcí ve městě v řádu 20 - 30 mil. korun každý rok. A od toho si lidé volí své zástupce a platí daně, aby se tyto prostředky efektivně využívaly ku prospěchu nás všech.

 

Někdy se však stane, že lidé si zvolí poblázněného populistu, jehož jediným cílem je, prezentovat sebe a své zásluhy za peníze těch druhých. Neuznává nic z minulosti, zájímá ho jenom jeho představa a na nic nenavazuje. Takže hlavně díky lidské hlouposti, se například rekonstrukce kina Jitřenka, stala prvním největším tunelem na semilský rozpočet, jaký v celé semilské historii ještě nikdo nedokázal. Nikdy se Semily nezadlužily na jednom projektu tak, jako se tomu stalo při obyčejné rekonstrukci kina.

 

V Praze mají tunel Blanka a v Semilech Jitřenku

 

Samotný projekt rekonstrukce Jitřenky byl původně zpracován ve studii architekta Švancery s odhadovanými náklady na celkovou rekonstrukci 20 mil. Kč. Technická stránka provozu byla řešena dokonce natolik kvalitně, že Semiláci se mohli těšit na nejmodernější kino v Libereckém kraji. Všechny tyhle plány vzaly za své hned po roce 2006, kdy se Jitřenka stala tématem volební kampaně a vítězná volební strana se rozhodla proměnit Jitřenku na multifunkční kulturní stánek.

 

Z původně plánované rekonstrukce se nakonec stala nesmyslná "politická záležitost" a nové vedení města se rozhodlo vypracovat novou studii, navíc s architektem, který neměl absolutně žádné zkušenosti s podobnými projekty. Celá rekonstrukce Jitřenky stála nakonec neuvěřitelných 66 mil.Kč, tedy 3x víc než byl původní záměr.

 

Navíc, celý projekt rekonstrukce Jitřenky, byl zpracován narychlo a vůči EU dotacím absolutně špatně! Místo původně plánované finanční spoluúčasti města na projektu ve výši 5%, tedy 3,3 mil.Kč z rozpočtu města, činila konečná spoluúčast města na projektu 30%, tedy neskutečných 20 mil.Kč!!!

 

Rekonstrukce Jitřenky

 

Konkrétně u projektu Jitřenky byl tímto semilský rozpočet ochuzen o 16,7 mil.Kč. Vzhledem k tomu, že Semily na všechny chodníky, silnice, fasády, sportoviště a další běžné investice ve městě potřebuje 20 - 30 mil.Kč každý rok, tak si asi každý udělá představu o tom, co to ve finále znamená pro město. Buď se začne prodávat městský majetek (což se dělo) nebo se začnou zvyšovat městské daně, zejména daň z nemovitosti, která se více jak zdvojnásobila.

 

V Lomnici za 5 mil.Kč, v Semilech za 20 mil.Kč

 

Rekonstruovaný Lomnický zámek

 

Aby si každý mohl udělat lepší představu o tom, jakým zlodějským způsobem se realizovaly investiční akce v Semilech, stačí porovnat projekt rekonstrukce zámku v sousední Lomnici nad Popelkou za 55 mil.Kč, který byl co do objemu stavebních prací skoro 3x větším projektem, než projekt rekonstrukce Jitřenky v Semilech za 66 mil.Kč. Přesto byly výdaje na tento projekt v obou městech nelogicky rozdílné. V Lomnici n.P. zaplatili ze svého rozpočtu 5 mil.Kč, zatímco v Semilech šlo z rozpočtu města 20 mil. Kč! Nutno dodat, že dodnes se nikdo ani omylem nezajímal o to, komu všemu šly peníze z tak extrémě předraženého projektu rekonstrukce Jitřenky do kapes.

 

Tragická rekonstrukce náměstí

 

Rekonstrukce náměstí z prosince 2010

 

Kdo si ještě pamatuje, jakým způsobem probíhala rekonstrukce Riegrova náměstí, tak to byla vyloženě tragédie, protože některé věci se předělávaly i čtyřikrát a dlažba se pokládala dokonce v zimě! Firma provádějící jakousi parodii na rekonstrukci nakonec přestala existovat a město už nikdy žádné peníze z penále nedostalo a nedostane. Mizerně zrekonstruované náměstí se dodnes musí opravovat a díky nedobře navržené kombinaci parkoviště a pěší zóny, dochází k poměrně častým kolizím chodec/automobil a náměstí je tím nebezbečné pro chodce i řidiče víc, než tomu bylo před rekonstrukcí, což měl být jeden z hlavních důvodů rekonstrukce, zkvalitnit pohyb chodců a řidičů na náměstí.

 

Semilská hlasovačka

 

 

Asi nejkurióznější a mediálně nejznámější případ, kdy semilští zastupitelé pohrdli 1,5 milionem korun, se stal 17.6.2010 při prodeji bývalé knihovny. V podmínkách soutěže, kterou město organizovalo, se přitom výslovně uvádí, že soutěž může být bez udání důvodů kdykoliv zrušena. Zastupitelé a vedení města se zřejmě domnívalo, že taková klauzule je v podmínkách soutěže uvedena jen pro parádu. Jinak si to nelze vysvětlit. Tehdejší strosta města Farský se vůbec neobtěžoval, pro město nevýhodnou soutěž okamžitě zrušit, ale naopak nechal o nevýhodném prodeji hlasovat (možná z kamarádství ke kupujícímu??).

 

Ve výčtu všech projektů a klíčových hlasování, by šlo pokračovat dál, ale informace o způsobu hospodaření semilští "transparentníci" zásadně nezveřejňují a pochybuji, že někdy zveřejňovat budou. Pokud by se sečetly "hříchy" všech předchozích vedení města, tak i přes všechny možné karamboly, tomuhle mega tunelu na semilský rozpočet se už nic nevyrovná. Nikdy v historii Semiláci bez užitku nevyhodili oknem tolik peněz, jako v letech 2008 - 2012.

 

Stačí si to jenom sečíst:

vyhozené peníze akce důvod
-16,7 mil.Kč Jitřenka Navýšená spoluúčast, kvůli špatnému projektu
-6,5 mil.Kč Riegrovo náměstí Navýšená spoluúčast, kvůli špatnému projektu
-1,5 mil.Kč Prodej bývalé knihovny Nevýhodně odhlasovaný prodej
-172 tis.Kč Projekt MŠ Pod Vartou Špatné zadání projektu
-1,0 mil.Kč Projekt geotermální elektrárny Nevhodná lokalita
     
celkem -25,87 mil.Kč    
atd...    

 

Tímto způsobem byly Semiláci za pouhé čtyři roky okradeni odhadem o bezmála 30 miliónů korun. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby nové vedení města udělalo malý audit a všechny zbytečně vyhozené peníze spočítali. Pokud by měla v Semilech existovat nějaká transparentnost, tak by měla být vidět hlavně v těchto věcech, protože lidé pak z nevědomosti často tleskají těm, co je okrádají. Vždycky platilo a platit bude, že všechno ve finále zaplatí obyčejný občan. A přesně za tohle dnes Semiláci zbytečně platí včetně téměř nejdražší vody v ČR.

 

Semiláci budou splácet až do roku 2018

 

Dotace z EU fondů byly v letech 2008 - 2012 natolik štědré a město samotné v tak dobré ekonomické kondici, že Semiláci si mohli dovolit i výstavbu krytého bazénu, a to bez významných dopadů na další plánované investice ve městě. Tahle šance se už bohužel, nemusí opakovat. Tehdejší vedení města, jen díky své neschopnosti využít šance, nesmyslně proinvestovalo dva "kryté bazény", aby se mediální hvězda Farský, mohl pochlubit přestěhovanou knihovnou do redukovaného kina s vydlážděným náměstím, a to doslova za všechny naše peníze.

 

Splácet ukradené Semily budou Semiláci minimálně až do roku 2018!

 

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.