Vzkvétající nebo umírající nemocnice?

Od roku 2008 musela semilská nemocnice řešit celou řadu krizových záležitostí, které nebyly vedením města nikdy vyřešeny, a což dnes staví nemocnici před zásadní rozhodnutí, jak dál a s kým?

 

Aby bylo možné pochopit příčinu, a jak k takové situaci došlo, je třeba se ohlédnout pár let zpátky.

 

1988 - V roce 1988 proběhlo jednání v semilské nemocnici za účasti představitelů KSČ kraje i okresu. Účastníkem bylo i vedení nemocnice v Turnově včetně všech primářů. A závěry jednání? „Zahrabte to tu hnojem,“ byla slova jednoho z nich. Byla to doba krátce před změnou režimu a nemocnice v Semilech byla prakticky před zrušením.

 

NsP Semily 

1996 - Přišla nová doba a zásluhou patriotů Semil a hlavně Mgr. Stanislava Pěničky se postavila nová, moderní nemocnice, kterou nám záviděla celá republika i Evropa. Takto hodnotil semilskou nemocnici její tehdejší primář a dnes Čestný občan Semil MUDr. Georgios Karadzos. Semily se měly čím pyšnit.

Zlomové období 2008

 

2008 - Nastalo zlomové období, hlavně pro semilskou nemocnici, protože prioritními se v Semilech staly velké investiční projekty, jako je náměstí, kino, Čistá Jizera, lávky, cyklostezky atd., ale nemocnice v tom investičním zájmu, byla až někde hodně vzadu, nebo-li nebyla tam vůbec. Semiláci dali přednost novému kinu před nemocnicí - a to byla ekonomická realita doby. Lidé raději sborově tleskali novým chodníkům, novým fasádám, ale po nutných investicích do semilské nemocnice volal tehdy nejhlasitěji jen Mgr. Stanislav Pěnička, pro nějž byla nemocnice srdcová záležitost. Nově zvolené vedení města (Volba pro Semily) mělo však jiné plány a jiné priority.

 

Pro semilskou nemocnici to při takovém investičním nezájmu města, bylo obvzlášť nešťastné období. Značně sílící konkurence mezi nemocnicemi, které mezi sebou začaly tvrdě bojovat hlavně o lékaře, se semilská nemocnice stala nekonkurenceschopná. Odchod semilských lékařů do turnovské nemocnice v roce 2008 byl první velký existenční průšvih, jehož příčinou bylo dlouhodobé špatné hospadaření, na které upozorňoval právě Stanislav Pěnička už od roku 2004.

 

„Nebyly uskutečněny potřebné investice. Neadekvátně se šetřilo na personálu. Nemůžeme se divit tomu, že doktoři jdou tam, kde cítí podporu a zájem. Pro občany Semil, ale i pro prestiž nemocnice i celého města, je to velká rána,“ vysvětloval tehdy Stanislav Pěnička.

 

Vzniklé příčiny, které vedly k odchodu zkušených lékařských kapacit ze semilské nemocnice, nebyly řešeny až dodnes. Přitom už v té době bylo všem zainteresovaným jasné, co konkrétně semilská nemocnice potřebuje a jenom někteří byli ochotni o tom mluvit otevřeně.

 

Semilská nemocnice potřebuje nový impuls. Je nutné stabilizovat její hospodaření a přijít se životaschopným rozvojovým plánem. „Dnes už neplatí, že dobrá nemocnice musí nabízet všechny základní medicínské obory. Naopak, cestou je specializace. Do těchto změn můžeme jít jen s kvalitními odborníky,“ dodával k vzniklé situaci Stanislav Pěnička.

 

Místo toho, aby město začalo o budoucnost semilské nemocnice bojovat, aby se nemocnice specializovala, aby se stala v těžkém konkurenčním boji něčím výjimečná, a tedy konkurenceschopná - začaly se řešit následky a nikoliv příčiny. Lidově řečeno, zalátaly se díry a jelo se dál. Přišli nový lékaři, veřejnosti byla předložena konspirační teorie o tom, že za všechno může zlá ODS a jejich ředitel turnovské nemocnice pan Sláma (k němuž odešli doktoři ze Semil). Ve finále pak bylo vše jakž takž urovnáno a veřejnost ujištěna, že semilská nemocnice v žádné krizi není, ale naopak je ve výborném stavu jako nikdy před tím, a to byl oficiální závěr ze strany tehdejšího vedení města.

 

Na vzniklou situaci v semilské nemocnici musela ovšem reagovat VZP a tam už byla ve hře politika, lobbing a spoustu dalších věcí. Pro fungování nemocnice to nebyla vůbec jednoduchá situace. Byl to prakticky permanentní boj o místo na slunci a vypadalo to, že nemocnice v Semilech definitivně končí. Tak nějak zněl ortel, který však nebyl veřejně vyřčen. Uvažovalo se o zřízení LDN. Tehdejší starosta Farský na zastupitelstvu prohlásil, že VZP je jen politická organizace a demonstrativně oznámil, že sám už nebude pojištěncem u VZP. 

 

2010 - Problém s VZP byl však dočasně vyřešen, když byl semilský starosta Farský překvapivě zvolen poslancem a vzápětí také správním členem VZP. Pro semilskou nemocnici to prakticky znamenalo jediné - zase se jelo dál ve starých kolejích. Příčiny problémů semilské nemocnice se už tolik neřešily, protože hlavně díky lobbingu ve správní radě VZP nehrozilo, že by semilská nemocnice musela končit. Tuhle protekci zcela legitimně kritizoval i tehdejší ředitel turnovské nemocnice pan Sláma, ale jak už jednou řekl semilský starosta na zastupitelstvu "VZP je jen politická organizace".

 

Problém s pojištovnou byl tím relativně urovnán, ale problémy semilské nemocnice narůstaly dál. Žádná protekce na světě za nikoho nic nevyřeší a tahle časovaná bomba musela dřív nebo později buchnout, bohužel pro všechny obyvatele města, s daleko většími následky. Tohle, ale bylo jasné všem, co vývoj v semilské nemocnici sledovali dlouhodobě.

 

2012 - Semilská nemocnice už fungovala jen jako protekční podnik. Tehdejší starosta a poslanec Farský si už nelámal hlavu s ničím. Dokonce si dovolil vybrat na pozici ředitele semilské nemocnice svou dobrou kamarádku Alenu Kuželovou, obyčejnou účetní bez jakýchkoliv manažerských zkušeností. Těžko říct, jestli by taková nekvalifikovaná osoba, byla vůbec schopna projít standardním výběrovým řízením na podobný post, ale byla vybrána bez výběrového řízení - jen z kamarádství.

Bublina praskla

 

2015 - Po volbách se změnila situace nejen ve vedení města, ale také v dozorčí radě semilské nemocnice. Do dozorčí rady Nemocnice s Poliklinikou v Semilech byl jmenován David Pěnička (ml.), který zveřejnil svůj kritický pohled na představenou koncepci rozvoje nemocnice. Tahle zpráva, která se původně neměla dostat na veřejnost, způsobila okamžité zemětřesení ve vedení semilské nemocnice. Jednoduše řečeno, bublina praskla. Představitelé minulého vedení se sice pokoušeli pana Pěničku odvolat z dozorčí rady, ale to se jim už nepodařilo. Bylo jasné, že lhát o "vzkvétající" nemocnici dál už nepůjde a vše, co bude následovat, bude už jen veřejné.

 

Předchozí vedení města se vědomě podílelo na likvidaci semilské nemocnice tím, že od roku 2008 neřešilo zásadní problém transformace, který mají jiné nemocnice v okolí již dávno vyřešen. Pokud se nepodaří vše rychle narovnat v krátkém časovém horizontu, nemocnice v Semilech pravděpodobně skončí. V těžkém konkurenčním boji nezachrání nemocnici ani sebelepší protekce - a o to se tady teď hraje.

 

Další následný vývoj je popsán v podrobné chronologii vývoje od roku 2012 zde

 


inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.