Špatný projekt    PROJEKT ZKRACHOVAL

MŠ Pod Vartou - statisíce vyhozené oknem

 

Doslova vyhozené peníze oknem, to byl projekt futuristické semilské školky Pod Vartou za více jak 40 milionů korun, který se už nikdy nebude realizovat. Město musí vypracovat nový projekt a vše znovu zaplatit. Čí byl tenhle šílený nepromyšlený nápad, není třeba komentovat.

 Zamračený

MŠ Pod Vartou - nerealizovatelná studie

 

Architektonická studie mateřské školky stála město 172 500 Kč a v únoru 2010 byla navíc podepsána smlouva o dílo se společností Exima na zhotovení projektu v celkové hodnotě 756 000 Kč. Kolik celkem vedení města zaplatilo za nesmyslný projekt se už nikde neuvádí.

 

MŠ Pod Vartou - nerealizovatelná studie

 

MŠ Pod Vartou je pouze jeden z řady projektů, kde se tímto způsobem tuneloval semilský rozpočet. Pokud vznikne prostor a hlavně vůle v novém zastupitelstvu, měly by být všechny projekty financované od roku 2006 do roku 2014 řádně zdokumentovány a výdaje zveřejněny na stránkách města a ve zvláštní příloze radničního periodika. Bohužel, běžný občan nemá šanci sledovat a kontrolovat, jak volení zástupci nakládají s veřejnými prostředky a navíc to není ani žalovatelné. Udělat malý audit a předložit vše veřejnosti k posouzení, to je jediné co lze učinit, jako varování pro příště.

 

Řešení: modulární školka

Jedním, ne-li jediným možným řešením pro Semily, je výstavba modulární mateřské školky. Navíc náklady jsou oproti běžným stavbám o 15 - 30% nižší a neznamená to, že jsou méně kvalitní. Právě naopak, tyto modulární stavby splňují ty nejnáročnější kritéria pro provoz podobných typů zařízení. Stavba je modulární a to znamená, že lze snadno přistavovat nebo stěhovat stavbu (je-li to nutné).

 

Modulární školka v Otrokovicích pro 42 dětí

 

Největší boom zažívá výstavba modulárních školek v Německu, kde platí od srpna 2013 zákonný nárok na místo v mateřské školce pro děti od jednoho roku, tudíž města a obce musely vytvořit stovky tisíc nových míst. Způsob, jak se vyrovnat s nedostatkem míst, s výkyvy nabídky a poptávky, se zde přímo nabízí i pro Semily.

 

Modulární školka v Kolíně nad Rýnem

 

Interiér modulové stavby je bez sloupů, který je více než kde jinde praktický právě u mateřských školek, neboť děti mají dostatečně veliký prostor k pohybu bez omezení.

 

Modulární školka v Brně

 

Instruktážní video ze stavby v Jihlavě

Videosestřih z realizace modulové stavby MŠ v Jihlavě pro 100 dětí. Cena školky včetně spodní stavby, dětského hřiště, oplocení a terénních úprav nepřesáhla dvacet milionů korun. Město Jihlava navíc získalo 92,5% dotaci z evropských fondů, takže stavba čtyřtřídní školky pro 100 dětí zatížila jihlavský rozpočet pouze půldruhým milionem korun. Více zde...

 

 

Náklady na výstavbu nové mateřské školky Pod Vartou ve formě modulové stavby lze předpokládat v řádu 10 - 20 milionů korun, což je o více jak 50% méně, než byl původní šílený předpoklad z roku 2009. Firmy, které se zabývají touto (sériovou) výrobou se už na našem trhu rozrostly a lze proto předpokládat, že u vysoutěžené veřejné zakázky může být cena příjemným překvapením.

 

Pár užitečných odkazů na články a další info o modulárních stavbách:

Modulový systém Fagus v Německu
Modulová mateřská školka v Kolýně nad Rýnem
O modulárních školkách na Wikipedii
Přední český výrobce píše o modulárních stavbách
V Liberci tunelovali rozpočet podobně jako v Semilech, školka pro 40 dětí za 25 milionů
Přístavba mateřské školky v obci Hvozdná
Jak může vypadat architektonická soutěž na návrh modulární mateřské školky 
Architektonický návrh modulové školky "hadí ocásek"
Modulová školka v Jesenici u Prahy

 

Více ve fotogalerii:

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.