Převrat v Semilech. Vítěznou stranu opozice obešla

23.10.2014 Mladá fronta DNES informovala o výsledku povolebních jednání jako o palácovém převratu a 5plus2 píše o povolebním šoku:

 

Vítězná Volba pro Semily nebude vládnout městu

Šokem končí povolební vyjednávání v Semilech Volba pro Semily v čele s místostarostkou Lenou Mlejnkovou neusedne na radnici. V povolebních vyjednáváních, ke kterým vítězná strana z části ani nebyla přizvaná, město ovládnou ANO, hnutí SPOLU a ČSSD.

 

Starostkou bude Věra Blažková, místostarostové pak František Mojžíš a Vladimír Šimek

 

Věra Blažková

 

Dohodu, která bude mít těsnou většinu, potvrdil i lídr volebního uskupení ANO Věra Blažková. „Výsledky vznikly na základě koaličních jednání, kde bych se měla ujmout funkce starostky,“ říká semilská architektka. Pětapadesátilá architektka v minulosti otevřeně vystupovala proti umístění geotermální elektrárny v semilských Řekách. “Může mi někdo zaručit, co tam vespodu je? Ať si páni docenti experimentují jinde a ne v krajině, kde jsou prameny pro pitnou vodu a kde je krásná příroda,“ prohašovala Blažková. Možná její otevřený odpor proti enegrii ze zemského nitra nejen v Semilech, ale i Benešově, nebo Tanvaldu a za bolševika status stíhané rodiny, získal hlas některých voličů.

 

Blažková také už před časem potvrdila, že se zaměří na rozumné investice a údržbu městského majetku. Dalším cílem pak bude udržení nemocnice ve městě. Přesto přesné směřování města bude známé až po ustavujícím zastupitelstvu, které je naplánované na 7. listopadu.

 

Do místostarostenských křesel dále usedne bývalý starosta města a v minulém zastupitelstvu kritik vedení radnice František Mojžíš, který kandidoval za nově vzniklé uskupení SPOLU. Druhým místostarostou se stane Vladimír Šimek z ČSSD. Dohromady dají těsnou většinu jedenácti hlasů, když ANO získalo čtyři, SPOLU tři, ČSSD a koalice SEMILÁCI + KDU ČSL po dvou mandátech.

 

„Přizvali nás k jednání přizváni a na nabídku jsme kývli. Zastoupení čítá 53 procent hlasů, kteří voliči ve volbách odevzdali. Předpokládáme, že i rada bude sestavená z těchto čtyř stran,“ říká Šimek, který si pozici místostarostky vyzkoušel už v minulosti během dvou funkčních období.

 

„Přepočtem na preferenční hlasy bychom získali 19 z 21 mandátů. Jednali jsme se všemi zvolenými do zastupitelstva, hledali jsme cestu jak postavit koalici spojenou společným zájmem o budoucnost města. ANO na naše nabídky setkání od počátku nereagovalo a za našimi zády sestavilo koalici založenou na rozdělení placených postů. I to je politika, byť si nemyslím, že respektuje přání voličů“ říká Lena Mlejnková, podle plebiscitu současná nejpopulárnější politička Semil.

 

Zatím co v minulosti suverénně vítězná Volba pro Semily, která získala nadpoloviční většinu mandátů, přizvala ke spolupráci do rady města další dvě strany, tentokráte se s ní, jakožto vítěznou stranou voleb nepočítá.

 

Zdroj: 5plus2.cz

inPage.cz - webové stránky, doména a webhosting snadno.