Autorský blog


#MoudrostRevolucionáře  Staří revolucionáři vědí své

Vědět co chci a jak toho dosáhnout, než sednu za traktor.

3.2.2024   Odkaz pro sdílení: https://bit.ly/MoudrostRevolucionare

„Kdo chce dělat revoluce, musí dvě věci napřed povážiti: předně, má-li pevnou naději vyhrát, za druhé, má-li pevnou naději po výhře zavésti lepší svobodu a lepší vládu, než byla ta, proti které revoluci způsobil.“ - Karel Havlíček Borovský

Zemědělci táhnou na Prahu

Co vlastně chtějí naši zemědělci ?


A proto se ptám. Vědí naši čeští zemědělci, čeho chtějí dosáhnout? A proti čemu vlastně demonstrují? Ví to někdo? Už asi týden se ptám ve veřejném prostoru, na úplně jednoduchou věc a nic!

Německým zemědělcům zrušili levnou naftu, přišli o dotace. Ve Francii bojují proti levným dovozům od konkurence - z jejich strany je to skoro válka. Také naše české zemědělské produkty jsou pro ně "nepřítel". Za vším jsou šílená rozhodnutí nekompetentních vládců, přebujelá byrokracie a samozřejmě financování proxy války na Ukrajině.

Vadí někomu v našich supermarketech německé nebo polské máslo? Nevadí! Tak proti čemu chtějí čeští zemědělci vlastně protestovat? Zatím jediný důvod, který jsem zaznamenal je - když se bouří ve Francii a v Německu, tak se v Čechách budeme bouřit taky. A je úplně jedno, že jde ve finále jen a pouze o dotace. O nic jiného.

 

Socialismus s demokratickou tváří


Zemědělství nad 300 hektarů, je vlastně takový socialismus s demokratickou tváří. To jsem pochopil ze slov jednoho soukromého farmáře. Aby přežil, musí se v hodně věcech přizpůsobovat trhu, protože tihle drobní zemědělci na žádné velké dotace nedosáhnou. Velcí zemědělci se trhu přizpůsobovat moc nemusí a ani nemohou tak snadno, jako ti menší - a od toho jsou právě ty dotace, aby národ neumřel hlady.

Dotace jsou moje, tvoje, prostě naše peníze. Je to příspěvek nás všech na podnikání někoho jiného. Aby bylo na pultech obchodu máslo, mléko, maso, mouka a další základní potraviny, musíme na podnikání velkých zemědělských celků přispívat různými dotacemi. Stručně řečeno, velcí zemědělci nesmí zkrachovat, jinak by jsme byli o hladu. Jíst se musí i ve válce.

 

Německý ani polský dovoz nevadí


Jenže v našich obchodech je právě těch německých a teď i polských produktů čím dál víc. A tohle nikomu nevadí! Nikdo neprotestuje!

Za co tedy chtějí čeští zemědělci demonstrovat? Jenom za dotace? Tak to mi nestačí na podporu! Pokud ale někde uslyším něco o rovných dotačních podmínkách pro všechny zemědělce bez rozdílu, pak se nad podporou zamyslím. Pokud někde uslyším něco o bojkotu německých a polských dovozů, pak budou mít mou plnou podporu - bez rozmýšlení!

 

Ne válce !   Ne sankcím !


Je tu ale ještě jedna věc, která přímo nesouvisí se zemědělci, ale s financováním proxy války na Ukrajině. Jeden z hlavních důvodů, proč jsou tak drahé energie, nafta, plyn a další vstupy v zemědělské výrobě. To se týká nejen zemědělců, ale i odborářů ve velkých firmách, korporátech. Nemůžeš něco dotovat nebo zvyšovat lidem platy, když přicházíš o zakázky a trhy zaplavuje konkurence svými levnými dovozy. To je v dlouhodobém výhledu cesta k totálnímu krachu všech. Je to jak hasit požár olejem - a to se v reálu děje.

Přesně to je stav, který dnes sleduji a marně se ptám, proti čemu naši zemědělci vlastně protestují. Protestují snad proti něčemu, co se bojí vyslovit nahlas? Někteří chtějí, někteří nechtějí "válčit" s Ruskem, někteří schvalují sankce, někteří ne - což je ve finále úplně jedno, ale pak se nesmí divit tomu, proč přicházejí o dotace. Priority se změnily.

Pokud zemědělci nedokáží říct NAHLAS, proti čemu protestují, pak je nebude mít kdo podpořit. Protest proběhne a karavana pojede dál.

Autor: Karel Havlíček Trojský
zprávy, komentáře, recenze, názory, analýzy   Tvůj text může být zde

Hodnocení


Díky za tvé hodnocení  50,-Kč     100,-Kč     200,-Kč     500,-Kč     1000,-Kč . Příspěvkem na transparentní účet 408552028/5500 podporuješ publikační činnost na Nové realitě CZ a zároveň první český fanpage pod hashtagem #PrvníČesko.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.