KomentySdílej

07.07.2024   Odkaz pro sdílení: https://bit.ly/NepritelPravdy

 

#NepřítelPravdy


Kdo je největším nepřítelem pravdy?

Nic na světě není tak relativní jako pravda a přesto mají mnozí pravdu jako dogma. Už jsi slyšel o někom, kdo by vykřikoval, že bojuje za lež? Ne, všichni bojují za pravdu. Jednou je to osamělý jezdec, jako třeba legendární Jan Hus, podruhé koncil, který Husa upaloval. Každý z těch bojovníků za pravdu měl a má svou pravdu za svatou. Asi nedokážou žít s pocitem, že pravda je jen názor na věci kolem nás. A co si budeme nalhávat, víra nebo dnes už spíše věda, v tomhle hraje prim. Jakmile lidé začnou něčemu věřit, pravda je to poslední, co je zajímá - pravda je to, čemu věří.

Proto !největším nepřítelem pravdy jsou sami bojovníci za pravdu.

Vždycky když o něčem říkám, že je to pravda, říkám to s obavami a respektem k tomu, že to může být všechno úplně jinak. Pravda je natolik relativní, že díky dnešnímu přetechnizovanému světu, žijeme v permanentní lži. Není to ani tak ideologií nebo vírou, je to jedním slovem chaos. Člověk by se měl umět zastavit a přestat chvíli bojovat za pravdu.

A protože pravda je relativní, je to dobrá věc k diskusi, abychom se kvůli pravdě navzájem nepozabíjeli. Možná by se ani pravdou neměli lidé tolik zaštiťovat, aby to nezabilo pravdu - a hlavně svobodný projev. Kdo ví? Myslíš, že mám v něčem pravdu? Sám o tom permanentně pochybuji.

Autor: Karel Havlíček Trojský
Krátké články, videa a komentáře, které stojí za další diskusi. 

Hodnocení


Díky za tvé hodnocení  50,-Kč     100,-Kč     200,-Kč     500,-Kč     1000,-Kč . Příspěvkem na transparentní účet 408552028/5500 podporuješ publikační činnost na Nové realitě CZ a zároveň první český fanpage pod hashtagem #PrvníČesko.

Přidat komentář

Přehled komentářů

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting