Je víc problémů než jen Ukrajina
Skupina kongresových vůdců se na schůzce shodla, že poskytování pomoci Ukrajině je prioritou národní bezpečnosti, ale uznali, že existují neshody ohledně toho, jak legislativně postupovat. Jsou totiž i jiné priority a hoří to nejen na Ukrajině.
▪
Pomoc Ukrajině, která se v Kongresu zdržuje již několik měsíců, je součástí legislativy, která rovněž poskytuje finanční prostředky pro bezpečnost hranic Izraele, Tchaj-wanu a USA. V říjnu Biden požádal o dalších 60 miliard dolarů na vojenskou pomoc pro Ukrajinu, z nichž část by byla použita na doplnění amerických zásob. Kongres již dříve schválil pomoc Ukrajině ve výši 75 miliard dolarů.
▪
Loni na podzim představitelé Bílého domu vyjadřovali přesvědčení, že Kongres schválí další pomoc, a poznamenali, že ji podpořila většina republikánů a demokratů. Odpor některých republikánů z Kongresu, pro které je jižní hranice prioritou, však legislativu zbrzdil. Vyjednávání dvoustranického tria v Senátu o změnách politiky na jižní hranici, byla složitá.
▪
Přestože zůstávají nevyřešené otázky týkající se hraniční části návrhu zákona, předsedové Senátu z obou stran tento týden vyjádřili optimismus, že horní komora by mohla zákon brzy převzít. Vůdce senátní většiny Chuck Schumer po schůzce v Bílém domě novinářům řekl, že šance na dohodu odhaduje na „více než poloviční“ a později uvedl, že by mohli začít zpracovávat legislativu již příští týden.
▪
Osud legislativy ve sněmovně je tedy hodně nejistý. Ukrajina už není pro USA takovou prioritou, jako je třeba jejich jižní hranice.
Bílý dům dal Ukrajině vše co mohl
Biden už měsíce varoval, včetně projevu z Oválné pracovny k národu, že nedostatek nové pomoci by byl pro Ukrajinu a širší světový řád hrozivý. Bílý dům minulý měsíc uvedl, že poskytl Ukrajině poslední dostupné prostředky z USA, což je prohlášení, které vyvolalo skepticismus některých zákonodárců, včetně těch, kteří podporují pomoc Ukrajině.
▪
Sullivan a Haines celkově předpověděli, že bez další vojenské pomoci USA by ukrajinské síly mohly pokračovat v boji s Rusy jen týdny, možná měsíce. Ruský prezident Vladimir Putin činí rozhodnutí na bojišti na základě zranitelnosti Ukrajiny, když Bidenova administrativa minulý měsíc uvedla, že poskytla Kyjevu poslední povolenou vojenskou pomoc USA.
▪
Jako příklad takového jednání Sullivan a Haines řekli zákonodárcům, že není náhoda, že Putin zahájil svůj největší letecký útok od začátku války v únoru 2022 poté, co se Kongres minulý měsíc stáhl, aniž by schválil další pomoc.
▪
Prezidentovi asistenti tvrdili, že Ukrajina je mnohem citlivější k útokům Moskvy, zatímco Kongres stojí na mrtvém bodě.
▪
Lidé obeznámení se středeční schůzkou uvedli, že úředníci administrativy zašli do větších podrobností o americkém hodnocení Ukrajiny nyní i v budoucnu.