Autorský blog


#PádAvdějevky  Problémy s morálkou a náborem

Stovky ukrajinských vojáků se obávaly zajetí v chaotickém ústupu. Mnohé z toho se naplnilo.

21.2.2024   Odkaz pro sdílení: https://bit.ly/PadAvdejevky

Pád Avdějevky může být významnější, než se zpočátku zdálo, protože Ukrajina bojuje s morálkou a náborem.

 

Zmatek po pádu Avdějevky

Významná symbolická ztráta


Stovky ukrajinských vojáků mohly být zajaty postupujícími ruskými jednotkami nebo zmizely během chaotického ukrajinského ústupu z města Avdějevka na východě země, podle vysokých západních představitelů a vojáků bojujících za Ukrajinu je to zničující ztráta, která by mohla zasadit ránu již tak slábnoucí morálce.

Ruské dobytí Avdějevky se ukázalo jako významná symbolická ztráta pro ukrajinské jednotky s negativním dopadem na bojiště, protože Kongres USA dosud neschválil další vojenskou pomoc, a kvůli tenčícím se zásobám dělostřeleckých granátů je ještě těžší udržet linie.

 

Až tisíc zajatců


Odhady, kolik Ukrajinců bylo zajato nebo je pohřešováno, se liší a přesný počet nemusí být úplný, dokud Ukrajina nezpevní nové obranné linie mimo město. Ale dva vojáci, kteří věděli o ústupu Ukrajiny, odhadli, že 850 až 1000 vojáků bylo podle všeho zajato nebo je nezvětsných. Západní představitelé uvedli, že rozsah se zdá přesný.

Američtí představitelé tvrdí, že ztráta Avdějevky není významnou strategickou překážkou, argumentují tím, že ruské zisky na východní Ukrajině nutně nepovedou k žádnému kolapsu ukrajinských linií a že Moskva pravděpodobně nebude schopna navázat další velkou ofenzívou.

 

Bojová morálka na bodu mrazu


Avšak zajetí stovek vojáků by mohlo tento kalkul změnit. Američtí představitelé v minulých dnech uvedli, že morálku mezi ukrajinskými vojáky již nahlodala loňská neúspěšná protiofenzíva a odvolání vrchního velitele. Kvůli těmto problémům se ukrajinská armáda potýká s náborem.

Ukrajinští vojenští představitelé uvedli, že chtějí zmobilizovat až 500 000 dalších lidí, ale žádost se setkala s politickým odporem a v parlamentu se zastavila. Zajetí stovek vojáků, zejména těch, kteří mají zkušenosti s bojištěm, by zvýšilo potřebu dalších vojáků a zkomplikovalo úsilí o další naverbování.

Ve výsledku může být pád Avdiivky důležitější, než se původně zdálo.

 

Ukrajina počty zajtců bagatelizuje


Ukrajinské vojenské velení uznalo, že někteří vojáci byli zajati při ústupu z Avdějevky, ale snažilo se bagatelizovat počty a význam.

V sobotu generál Oleksandr Tarnavskij, velitel ukrajinských vojenských bojů v této oblasti, uvedl v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram, že ústup proběhl podle plánu, ale „v konečné fázi operace, pod tlakem nadřízených sil nepřítele, někteří ukrajinští vojáci padli do zajetí." Kolik vojáků bylo zajato, neprozradil.

Dmytro Lykhovii, mluvčí generála Tarnavského, zpochybnil zprávy, že byly zajaty stovky vojáků, a označil to za dezinformaci. Připustil však, že Rusko zajalo některé příslušníky ukrajinské armády a že „určitý počet“ vojáků chybí.

 

Rusové postupují dál

 21.2.2024 padla vesnice Pobeda 

 
 

  

  

  

 

  

  

  

  

  

Všeho, čeho se západní představitelé obávali, se naplňuje. V těchto chvílích, pár dní po pádu Avdějevky, vztyčil ruský vojenský personál Rudý prapor nad jedním z domů v centru vesnice Pobeda, o který se bojovalo už měsíce. Osada se dostala pod kontrolu ruských ozbrojených sil.

Kolem Pobedy vybudovaly ozbrojené síly Ukrajiny obranu podél linie Marinka – Pobeda – „Zvěřinec“. Právě opevněná oblast u obce neumožňovala ruským jednotkám přesun do Konstantinovky, ležící na logistické trase do Ugledaru. To se teď změnilo.

Ani situaci na jiných úsecích fronty se ukrajinským silám zatím nedaří stabilizovat a stále dochází k menším průlomům.

Autor: Karel Havlíček Trojský   Zdroj: The New York Times
zprávy, komentáře, recenze, názory, analýzy   Tvůj text může být zde

Hodnocení


Díky za tvé hodnocení  50,-Kč     100,-Kč     200,-Kč     500,-Kč     1000,-Kč . Příspěvkem na transparentní účet 408552028/5500 podporuješ publikační činnost na Nové realitě CZ a zároveň první český fanpage pod hashtagem #PrvníČesko.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.